Portal dla ludzi aktywnych

Jak chronić stawy w trakcie treningu?

Przykro jest patrzeć jak niektórzy katują i niszczą swoje stawy. Zaczynają jakikolwiek trening siłowy bez uprzedniej rozgrzewki stawów. Pamiętaj, że przed każdym treningiem należy przeprowadzić rozgrzewkę, aby rozgrzać stawy, poprawić krążenie i przygotować organizm oraz serce do ciężkiej pracy. Krew mnie zalew jak widzę, gdy facet podchodzi do 100kg sztangi bez żadnej rozgrzewki, pół biedy kiedy jest to trening aerobowy, gdzie poprzez wolne tempo na początku doskonale możemy przygotować swoje ciało do treningu rozgrzewając stawy jak i cały organizm.

Nie wyobrażam sobie podchodzenia do ciężarów, które obciążają nasze mięśnie oraz stawy bez rozgrzewki. Jest to kategorycznie zabronione, chyba, że chcesz nabawić się kontuzji.

Jak chronić stawy?

Po pierwsze – dobrze rozgrzej stawy! Jak to zrobić? Wystarczy, że wykonasz parę obrotów ramion w przód, w tył aby rozgrzać stawy w obrębie barkowym, obroty nadgarstków, obroty w stawach łokciowych. Jeśli przypada Ci dzień z treningiem dolnej części ciała, czyli tak zwany leg day, rozgrzej tak samo kończyny w kolanach, jak i w stopach. Może to się wydawać śmieszne, ale sam trening mocno angażuje organizm w ochronę stawów.

Ćwicząc z małymi ciężarami i dużą ilością powtórzeń wzmacniamy swoje stawy. Trenujesz w ten sposób ich wytrzymałość na różne działania mechaniczne z zewnątrz. Silne mięśnie stabilizują nasze stawy. Nawet jeśli uprawiasz sporty typowo aerobowe jak np. bieg, powinieneś wykonywać przysiady ze sztanga w celu nabywania silnych kolan. Nieprawdą jest, że przysiady niszczą kolana, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie.

Poprawność wykonywanych ćwiczeń

Nigdy nie zapominaj o poprawnej technice. To głównie przez złą technikę jesteś narażony na kontuzje. Jeśli nie posiadasz doświadczenia w treningu, poproś instruktora o pomoc. Trener wytłumaczy ci, ale przede wszystkim pokaże, jak poprawnie technicznie wykonywać ćwiczenia, aby nie nabawić się kontuzji i chronić twoje stawy. jak-chronic-stawy-w-trakcie-treningu

Nie podnoś bóg wie jak wielkich ciężarów, nie wykrzywiaj się przy tym, rób wszystko czysto technicznie. Nie blokuj stawów podczas np. wyciskania sztangi. Niech mięśnie będą pod stałym napięciem i to one maja głównie pracować podczas wykonywania ćwiczenia.

Warto do swojego standardowego planu treningowego dołożyć parę ćwiczeń stabilizacyjnych. Np. wykonywanie przysiadów na piłce BOSU, czyli na niestabilnym podłożu – wpływa to pozytywnie na uruchomianie mięśni, które nie są używane podczas tradycyjnych ćwiczeń siłowych. Dzięki uruchomieniu tych mięśni odciążasz stawy.

Czy stosować suplementy na stawy?

Zabezpieczysz swoje stawy również stosując obecną na rynku suplementację. Najbardziej popularnymi produktami są preparaty na stawy na bazie glukozaminy lub kolagenu. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch produktów.

Glukozamina bierze udział w syntezie chrząstki stawowej, co oczywiście chroni, wzmacnia, a nawet regeneruje stawy. Kolagen jest podstawowym składnikiem ścięgien, a także jest głównym białkiem tkanki łącznej. Chroni stawy, jak i poprawia elastyczność skóry.

Stosuj również dietę bogatą w wapń, czyli zawierającą nabiał. Pij mleko, jedz sery – są to doskonałe źródła wapnia. Tak samo jak twoja ulubiona odżywka białka serwatki wypijana po treningu. Jeśli natomiast jesteś uczulony na produkty białkowe, warto suplementować wapń w postaci tabletek, czy proszku do rozpuszczenia w wodzie w ilości 1 grama na dzień.

Pamiętaj, że łatwo jest coś zniszczyć, a ciężej naprawić, dlatego dbaj o swoje zdrowie i zadbaj o swoje stawy. Nie ryzykuj. Pamiętaj o konkretnej rozgrzewce, o poprawnym technicznie wykonywaniu ćwiczeń oraz nie szarżuj z oszukiwanymi powtórzeniami. Zadbaj o dietę i odpowiednią suplementację z glukozaminą, kolagenem oraz wapniem.

SUPLEMENTY NA STAWY


OLIMP Collaregen 400g.

OLIMP Collaregen Kolagen w proszku

Odżywka uzupełniająca dietę w kolagen stanowiący fundamentalny składnik tkanki łącznej. Dodatkowo Olimp Collaregen zawiera witaminę C, mangan oraz miedź przyczyniające się do prawidłowego tworzenia tkanki łącznej.

NATURELL Glukozamina 100 tab./500mg


NATURELL Glukozamina w tabletkach

Glukozamina – naturalna substancja pobudzająca odbudowę chrząstki stawowej, wpływająca na sprawniejsze funkcjonowanie stawów i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

OLIMP Flexagen 30 sasz./12.5g


OLIMP Flexagen Regenerator Stawów

Innowacyjna kompozycja dwóch form kolagenu: natywnej, typu II i hydrolizatu kolagenu, wzbogacona w kompleks składników mineralnych: wapń i fosfor (Calci-K™, Albion®), mangan i miedź w postaci chelatów aminokwasowych Albion®, magnez, oraz witaminy: C, B6. Najlepsza ochrona stawów + regeneracja dla profesjonalnych sportowców obciążonych dużym wysiłkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *