Portal dla ludzi aktywnych

Skuteczne suplementy na stawy

stawy_duży

Wolałbym nie pisać o suplementach, które mają na celu zmniejszenie bólu w stawach, lecz bardziej o tych, które mu zapobiegają. O stawy trzeba dbać od młodych lat, dlatego mamy kazały nam pić mleko dla zdrowych kości i jeść galaretki w obawie o stawy. Nie myliły się, jeśli chodzi o stawy, to lepiej zapobiegać niż leczyć, bo często może być już za późno i nigdy nie odbudujemy nadszarpniętych stawów kolanowych, łokciowych, czy nadgarstkowych.

Ból stawów sygnalizuję nam, iż wdziera się w nie zapalenie, bądź mają one nieodpowiednie smarowanie. Często bóle barkowe czy nadgarstkowe nękają kulturystów, dlatego też powinni oni dbać o odpowiednie akcesoria takie jak usztywniacze nadgarstków, czy pasy na kolana aby w jak największym stopniu chronić stawy. Jeżeli już zaczyna nękać nas ból i to ostre kłucie, nie pozostaje nam nic innego jak udać się do lekarza, a ten przepisze silne leki przeciwbólowe. Dlatego lepiej zapobiegać, chronić i dbać o nasze stawy.

1znakJak i czym chronić stawy?

Najpopularniejszymi środkami na rynku są: glukozamina oraz kolagen. Istnieje pełno suplementów na stawy zawierających któryś z tych składników, bądź oba. Do suplementów na stawy zalicza się również popularna chrząstka rekina.

2znakGlukozamina – charakterystyka i działanie suplementu

Glukozamina – jest jednym ze składników chrząstki stawowej, jednak zarówno zdania, jak i wyniki badań na temat glukozaminy są podzielone. WYRÓŻNIENIE-8Jedne wskazują na znaczącą poprawę przy stosowaniu tego preparatu – trudno się dziwić skoro jest częścią chrząstki – inne badania ukazują jednak, iż tylko w niewielkim stopniu poprawia ona działania naszych stawów. Glukozaminę dzielimy na dwie formy – siarczan oraz chlorowodorek. Jeśli chodzi o dawki, producenci podają różnie, od 500mg do 1500mg. Ogólnie zakłada się, iż dobowa dawka nie przekracza 2000mg. Suplement przyjmujemy trzy razy dziennie – najlepiej rano, w południe i wieczorem. Zażywamy wraz z posiłkiem.

3znakKolagen – przyjaciel Twoich stawów

szablon-artykuł-grafiki-10Nieco droższym preparatem na stawy jest kolagen. Kolagen na rynku możemy spotkać w formie tabletek/kapsułek, bądź najczęściej w postaci proszki do rozpuszczenia w wodzie. Istnieją dwa typy kolagenu, typ pierwszy i drugi. Jeśli zależy nam na ochronie stawów, interesować nas powinien kolagen drugiego typu. 

Kolagen dawkuje się ok. 100mg dziennie. Według badań jest skuteczniejszy od glukozaminy, dlatego dawki są dużo mniejsze. Istnieje również kolagen aplikowany w zastrzykach. Działanie jest oczywiście takie samo. 

4znakTran i kwas hialuronowy – nowości w profilaktyce aparatu ruchu

Preparatem na zmniejszenie uczucia bólu w stawach, bardzo popularnym ostatnio jest tran uzyskiwany z wątroby dorsza oraz kwas hialuronowy. Tran podaję się w kapsułkach, natomiast kwas podaje się w zastrzykach. Tak naprawdę suplementy przedstawione powyżej działają profilaktycznie, dbać o stawy powinniśmy przede wszystkim poprzez odpowiednią dietę oraz aktywność fizyczną.  

Trzeba zawsze pamiętać o odpowiedniej rozgrzewce przed ćwiczeniami, szczególnie gdy nasze stawy narażone są na duże obciążenia, jak w przypadku dźwigania ciężarów. Jeśli jesteś biegaczem, zadbaj o odpowiednie obuwie, które zapewni Ci dogodną amortyzację stawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *