Portal dla ludzi aktywnych

Wszechstronność – klucz do sukcesu


wszechstronnosc-klucz-do-sukcesu-m
Mówi się, że najgorszą rzeczą, która w pewnym momencie może pojawić się w związku jest rutyna. Według wielu ludzi jest głównym powodem zniechęcenia się do siebie nawzajem, nawet najbardziej dobranej pary. Czy jest to związek chłopaka z dziewczyną, czy też kulturysty ze sztangą, bez wątpienia problem jest poważny. Skutki?

To niestety objawy wychodzące bardzo daleko poza złe samopoczucie. To brak efektów. Rezultaty przestają być znaczące, masa stoi w miejscu, treningi zaczynają być mniej wydajne, progres równy zero. Zaczynasz się zastanawiać, co robisz nie tak. Przyczyna jest bardzo prosta – popadłeś w rutynę. Już wiesz. Teraz pojawia się pytanie – co zrobić, aby ruszyć do przodu? Najprawdopodobniej istnieje jeden „złoty środek”, który pominąłeś – zapomniałeś, że rozwój nie może się opierać tylko na kilku aspektach. Liczy się wszechstronność.

Różnorodność treningu

Fakt, że postawienie na różnorodność treningów jest bardzo dobrym i skutecznym krokiem, najwyraźniej można dostrzec w klasycznym przypadku siłowniowego „bociana”, czyli zwolennika kombinacji klatka-biceps-klatka-biceps. W tym przypadku, osoba taka pomija ogromną partię mięśniową, jaką są nogi, przez co ogranicza produkcję przez organizm testosteronu, czyli substancji odpowiedzialnej za przyrost masy mięśniowej. Testosteron ma działanie anaboliczne, powoduje zatrzymanie w organizmie takich substancji jak sód i potas, ponadto ma korzystny wpływ na zatrzymanie katabolizmu, czyli rozpadu tkanki mięśniowej.

Podobnie zresztą jest z plecami. To również jest partia, która (może nie tak często jak nogi – ale jednak) jest pomijana. Bez sensu! By efekty były najlepsze, musisz trenować mniej więcej równomiernie każdą partię mięśniową. Skutkuje to nie tylko tym, że sylwetka będzie się dużo lepiej prezentować, będąc proporcjonalną, ale również zwiększeniem efektywności trenowania.

Rezygnacja z treningu cardio

wszechstronnosc-klucz-do-sukcesuKolejnym błędem, popełnianym przez wielu ludzi jest kompletne zrezygnowanie z treningu typu cardio, przy równoczesnym nadmiarze tłuszczu. Niestety, czym więcej tłuszczu – tym więcej aromatazy. Aromataza jest to enzym, który powoduje zamienianie męskich hormonów, w żeńskie. Zatem im więcej tkanki tłuszczowej, tym większy jest poziom estrogenu w organizmie, a co za tym idzie, utrudniony wzrost testosteronu, dla którego po prostu nie ma miejsca. Co powoduje wysoki poziom aromatazy? Sprzyja jej nieodpowiednia dieta oraz niewystarczająco aktywny tryb życia. Pod pojęciem niewystarczająco aktywny nie mam na myśli tylko tego, że treningi są zbyt rzadko wykonywane, czy też zbyt krótko. Przyczyniają się do tego również zbyt długie przerwy między ćwiczeniami, niedostateczna ilość powtórzeń czy serii. Wspomniałem wcześniej o diecie – aromatazie sprzyja jedzenie słabej jakości węglowodanów prostych, oraz nieodpowiedni poziom cholesterolu. Rzeczywiście, zbilansowaniem diety da się poprawić skutki (=pozbyć tkanki tłuszczowej), jednak nie da się zrobić redukcji bez deficytu kalorycznego. A z kolei deficyt kaloryczny nie jest czynnikiem, który sprzyja rozwojowi testosteronu. Dlatego też zachęcam raczej do postawienia na treningi typu cardio, niż do restrykcyjnej diety.

Pamiętaj o wytrzymałości

Bardzo ważne jest ćwiczenie wytrzymałości. Oczywiście poprawienie wydolności wpłynie bardzo korzystnie na twój trening siłowy i, co najważniejsze – zdrowie! Decydują o tym 3 elementy, które zawdzięczamy treningowi wytrzymałościowemu: poprawienie wentylacji minutowej płuc, czyli maksymalnej ilości powietrza, które może przepłynąć przez nasz układ oddechowy podczas wysiłku, pojemności minutowej serca (szybkości pompowania krwi) oraz pojemności tlenowej krwi. Najlepszym sposobem na poprawienie kondycji wytrzymałościowej jest wspomniany już trening aerobowy. Jeszcze lepiej, gdy wykonany jest w sposób interwałowy. Ćwiczenia takie mają charakter prewencyjny – pomagają w zapobieganiu przyszłym problemom z sercem. Znajdują także praktyczne zastosowanie w codziennym życiu. Przykładowo – gdy biegniesz, by zdążyć na autobus lub z dużą prędkością wspinasz się po schodach, by zdążyć na zajęcia. Z pewnością, treningi wytrzymałościowe pozwolą Ci zrobić to bez zadyszki 🙂

Rozciąganie

Pwoinieneś wplatać w swoje treningi rozciąganie. To również jest jeden z tych elementów, które pozwolą Ci osiągnąć lepsze efekty. Dzięki niemu, twoje mięśnie będą bardziej elastyczne, a co za tym idzie mniej podatne na kontuzje. Rozciąganie się przyśpiesza proces regeneracji potreningowej. Pomaga ono w profilaktyce bóli stawów, mięśni, a nawet kręgosłupa. Pozwala wzmocnić mięśnie, których niekoniecznie używasz podczas treningu. Trening rozciągający to około 15-20 minut. Należy go wykonywać około trzech razy w tygodniu. Nie jest to zatem duża ilość czasu, a naprawdę warto.

wszechstronnosc-klucz-do-sukcesuTrening jednostajny, z niezmiennymi obciążeniami powoduje, że nasze mięśnie przyzwyczajają się do danego ciężaru i taki trening „nie robi już na nich żadnego wrażenia”. Dlatego bardzo ważne jest, żeby zmieniać co jakiś czas plan treningowy – czasami, wystarczy nawet, że zmienisz tylko kolejność wykonywania ćwiczeń. To konieczne, by czasami zmienić ciężar, liczbę serii i sposób wykonywania ćwiczenia. Przykładowo, zacznij trening nóg zamiast od przysiadów, to od wykroków, a zakończ przysiadami. Taka zmiana kombinacji ułożenia ćwiczeń pozytywnie wpłynie na wydajność twoich treningów. Ciężar zwiększaj stopniowo, dbaj o to, by przerwy pomiędzy seriami były optymalnie krótkie.

Twoje treningi powinny być jak najbardziej urozmaicone. Nie bój się wybierania różnorodnych form treningu. Dzięki temu, będziesz w stanie bardzo się rozwinąć, a będzie to pozytywne nie tylko dla rozwoju twojej masy mięśniowej, ale zdrowia, gibkości, siły, koordynacji. Postaw na różne aktywności fizyczne! Masz ich naprawdę dużo do wyboru – basen, jogging, trening sztuk walki, czy nawet joga bądź aerobik. Należy wykorzystywać swój potencjał do końca, bo tylko w ten sposób jesteś w stanie pójść do przodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *